Mistrovství ČR českých strakatých psů v agility 2021 – ohlédnutí za akcí

23.02.2022

Po roční odmlce a třech zrušených termínech v roce 2020 z důvodů pandemie, se mi na podzim 2021 povedlo domluvit a opětovně uspořádat agility mistrovství českých strakatých psů. V duchu tradice Nučické smečky se nám povedlo opět ,,ukořistit" sváteční datum, a tak jsme si 17. 11. mohli se strakáči zaběhat v moderní kynologické hale ve Studenci u Trutnova a připojit se k Listopadovým závodům + MČR chodských psů, špiců a českých strakatých psů + jumpingy A0. Tímto ještě jednou moc děkuji pořadatelce Lucce Vočadlové a úžasné paní rozhodčí Anetě Obrusníkové, že nám se strakáči také umožnily si zasoutěžit v agility.

Ráno šli první na řadu začátečníci v kategorii A0, což byla jumpingová soutěž pro psy, kteří se ještě neúčastnili agility zkoušek v kategorii A1, A2 či A3. Závodní parkur obsahoval pouze jednoduché skočky a tunely, takže skvělá příležitost si zkusit zaběhnout jednoduchý parkur bez náročných agility tréninků zaměřených na nácvik zónových překážek a slalomu.

V A0 jsme měli nakonec jednu strakatou zástupkyni Rozárku s Fany Lachmanovou. Holky se skvěle popraly se dvěma soutěžními parkury ve výškové kategorii ML a zaslouženě si tak odvezly titul Strakatá naděje a první místo mezi strakáči v A0.

Poté následoval otevřený Jumping Light na rozehřátí pro všechna plemena bez rozdílu výkonnostních kategorií. Zde jsme měli již více zástupců, a to rovnou ve třech výškových kategoriích. Tento jumping byl již tradiční a krom skoček a tunelů obsahoval již i slalom, a také složitější skoky jako je kruh, dálka nebo zeď. Na výšce M si pro první místo nakonec doběhla raketa Renča s Týnou Lérovou, multisportovkyně Ája si s Evou Šmerdovou doběhly pro 6. místo a Bája se Zdeňkou Hojnou dokončily na 10. místě. Na výšce ML si pro 3. místo doběhla rychlá střela Ema se mnou, nováček Holly se Štěpánkou Míkovou dokončily na 8. místě a Cony se s Mončou Hájkovou bohužel diskvalifikovaly. A nakonec na výšce L dokončili psí pánové Argo s Anetou Kroupovou na 16. místě a Riki s Verčou Fidlerovou na 18. místě.

Jako mistrovská soutěž se počítal součet výsledků ze dvou parkurů, a to Jumping a Agility Open. Dámy to v kategorii M rozjely rychlostí blesku, ale bohužel se všechny diskvalifikovaly v prvním jumpingovém parkuru. Na výšce ML se povedlo doběhnout na 4. místě Štěpánce s Holly. A na výšce L pánové nezklamali a dokončili Argo s Anetou na 5. místě a Riki s Verčou na 8. místě.

Poslední se běžel Agility parkur, který už obsahoval i složitější zónové překážky jako je áčko, kladina a houpačka. Na výšce M doběhla Bája na 5. místě a Renča s Ájou se opět bohužel diskvalifikovaly, takže nám trochu zamotaly hlavu, jak a z čeho budeme teď vyhlašovat výsledky. Byla by škoda nepředat nádherné mistrovské poháry a bohaté ceny. V kategorii ML se bohužel nedařilo nikomu a všechny tři psí dámy se také diskvalifikovaly. A ani psím pánům se tentokrát nedařilo a také se diskvalifikovali. Možná byly parkury postavené až moc obtížně pro veselé strakáče, nicméně jak bylo vidět v podání ostatních závodníků, další plemena parkury dobíhaly úspěšně.

Jelikož se v prvním Jumpingovém Light parkuru dařilo skoro všem strakáčům, přihlédly jsme k těmto výsledkům tedy při rovnosti součtu J + A open. A tím pádem se nám povedlo, snad spravedlivě, udělit tituly mistrů republiky. Pro přehlednost (tabulka se souhrnnými výsledky je níže) si tedy titul mistra agility pro rok 2021 na výšce M díky doběhnutému agility parkuru odvážela Bája a Zdeňka Hojná, titul vicemistra Renča s Týnou Lérovou s přihlédnutím k výsledku z J light (1. místo) a titul vicemistra Ája s Evou Šmerdovou s přihlédnutím k výsledku z J light (6. místo). Na výšce ML díky podobné situaci si titul mistra agility pro rok 2021 zaslouženě odvážela Holly a Štěpánka Míková za doběhnutý jumpingový parkur, titul vicemistra Ema s přihlédnutím k výsledku z J light (3. místo) a Cony s Mončou Hájkovou bohužel nedoběhly ani jeden parkur dne, tudíž odjely s cenou útěchy bez udělení titulu. Na výšce L byl součet již jasný, oba závodníci doběhli jumpingový a nedoběhli agility parkur. Titul mistra agility pro rok 2021 tedy náleží Argovi s Anetou Kroupovou za lepší výsledek v jumpingu, titul vicemistra Rikimu s Verčou Fidlerovou za horší výsledek v jumpingu.

Nakonec tedy připojím ještě pozvánku na Mistrovství ČR českých strakatých psů v agility 2022. V duchu tradice sváteční datum tedy 28. 9. 2022 a opět v kynologickém areálu ve Studenci u Trutnova, jelikož poskytuje perfektní zázemí jak pro venkovní, tak i pro halové závody. Dle aktuálního počasí v září tedy rozhodneme, zda budeme běhat venku na trávě nebo opět v hale s umělým trávníkem. Pro začínající agiliťáky bude opět vypsaná kategorie A0, tedy jen parkur složený z jednoduchých skoček a tunelů. Pro ostřílenější závoďáky opět dva parkury Jumping a Agility na příslušných výškách.