Ohlédnutí za akcí - Mistrovství ČR českých strakatých psů v agility 2022

24.05.2023

Mistrovství ČSP v agility se uskutečnilo 30. září v Kynologickém areálu ZKO Simire Ratenice u Kolína při závodě KCHBO OPEN + MČR plemen (Špic, ČSP, Pyrenejský ovčák). Rozhodčím byl německý stavitel Rene Blank a pro závodníky připravil zkoušku dané úrovně, a dále dva závodní parkury agility a jumping. Pro začátečníky byla otevřena kategorie A0. A pro veterány kategorie A1 na snížených výškách. Mistrovské tituly pro ČSP tedy byly udělovány za součet dvou závodních běhů agility a jumpingu, a to hned ve dvou, potažmo třech výškových kategoriích. Menší strakáči s velikostí M (kohoutková výška psa do 43 cm) skáčou překážky o velikost 40 cm a větší strakáči s velikostí ML (kohoutková výška psa do 48 cm) skáčou překážky o velikosti 50 cm. V nejvyšší velikostní kategorii L (překážky 60 cm) jsme měli jen jednoho zástupce, proto bylo vyhlašování kategorií ML (Mini large, nově Intermediate) a L (Large) spojené dle propozic dohromady.

Po domluvě všech zúčastněných plemen jsme doladili propozice, a to tak, že za strakáče a špice jsme chtěli i kategorii A0 pro začátečníky (vyhlašován titul Strakatá naděje), za pyreneje si přáli zase veteránskou kategorii. Bohužel my žádné strakáče do této kategorie již nemáme aktivně běhající ☹ Pan rozhodčí nám tedy vyšel vstříc a připravil si hromadu nápaditých parkurů s ohledem na počasí ve variantě venku i vevnitř v hale. Zpracování přihlášek, prezenci závodníků a základní ceny nám zprostředkovala majitelka areálu. Na mně bylo zajistit extra ceny ve spolupráci se Spolkem, plakety pro vítěze a dárečky pro všechny zúčastněné. Již tradičně ráda odměňuji všechny odvážné závodníky, co přijedou podpořit strakatou sportující komunitu a reprezentovat. Ve spolupráci s Nučickou smečkou, z.s. mi kamarádka ušila pro všechny zúčastněné krásná speciální agility vodítka. Pozitiva máme za sebou, a teď ještě ta negativa spolupořadatele. Bohužel náš oblíbený a osvědčený výrobce dřevěných trofejí nemohl již přijmout naši další zakázku. Nevadí, do závodů zbývalo více než týden. Naše druhá volba tedy byly nádherné trikolorní kokardy v národních barvách pro národní plemeno a nositele mistrovských titulů. Následovalo tedy pár telefonátů a ujištění, že se výroba i dodání stihne včas. Čím více se závod blížil a stále žádné zprávy od dopravce o doručení zásilky, tím větší mě zachvacovala panika, co budeme dělat, pokud ty kokardy do pátku skutečně nedorazí. Bohužel po telefonické urgenci jsme se dozvěděli, že došlo k politováníhodné chybě v komunikaci ve firmě a kokardy ještě nejsou odeslané. Tudíž nás čekalo dva dny před závodem vymyslet rychlé náhradní řešení. Naštěstí Nučická smečka, z.s. má bohaté zkušenosti s pořádáním různých závodních akcích, a tak se nám povedlo dát dohromady poháry ze starších nevyužitých zásob. Teď už zbývalo jen nechat expres vyrobit štítky k našemu závodu. Zde pomohl Klub chovatelů špiců, z.s., který zařídil bleskurychlý tisk a mě tedy čekala cesta ze Staré Boleslavi do Mladé Boleslavi štítky vyzvednout a polepit ,,naše" poháry. Tím pádem už nic nebránilo uskutečnění našeho mistrovského závodu.

V sobotu brzy ráno jsem tedy dorazila do Ratenic s autem plným cen a pohárů i coby dopravce pro Klub chovatelů špiců, z.s. Ráno závody začínaly kategoriemi A0 pro začátečníky a pro veterány, a mně šichta pomocníka na parkuru. Počasí bylo hlášené sice proměnlivé s možností přeháněk, nicméně radar zatím ukazoval bez srážek, takže se ráno rozhodlo, že parkury se budou stavět venku na trávě, kde je mnohem větší prostor a mohou být okolo parkuru diváci. Za strakáče jsme měli v kategorii A0 jednoho zástupce, a to Kiru a Anetu Kroupovou, pro které to byla jejich první závodní zkušenost. Bohužel holkám se úplně nedařilo a v obou parkurech se nakonec diskvalifikovaly, tudíž titul Strakatá naděje nebyl nakonec udělen. Po závodě veteránů proběhlo vyhlášení těchto dvou kategorií. Poté navazovaly zkoušky dle jednotlivých úrovní. Za strakáče si zkoušku nikdo bohužel nesplnil (počítá se pouze bezchybný doběh), nicméně pěti závodníkům se povedlo doběhnout do cíle s nějakými chybkami, takže pro mnohé závodníky úspěšný vstup do závodu.

Po doběhání všech zkoušek byl postaven první závodní parkur a to Agility. Tento parkur tedy obsahuje všechny agility překážky jako při zkouškách, tzn. kromě skokových a slalomu také i kontaktní – kladinu, houpačku a áčko. Za strakáče se povedl tento parkur dokončit v kategorii M Vanilce s Verčou Dědičovou a v kategorii ML+L Maxovi s Janou Grünovou. Bohužel v průběhu nejvyšší kategorie L musel být závod na chvíli přerušen z důvodů prudké dešťové přeháňky. Po doběhání všech závodníků bylo rozhodnuto, že závěrečný Jumping parkur se bude přesouvat do haly z důvodů zhoršení počasí a rovných podmínek pro všechny. Druhý závodní parkur byl tedy jumping – již jednodušší parkur obsahující pouze různé varianty skokových překážek a slalom. V tomto závodě se dařilo více strakáčům parkury dokončovat. V kategorii M doběhly úspěšně do cíle opět Vanilka, a také Arvika s Pavlou Kadeřábkovou. V kategorii ML se potom dařilo Blú opět s Pavlou Kadeřábkovou, a také Angie s Bárou Novákovou. V kategorii L si Argo a Aneta Kroupová dokonce doběhli pro 3. celkové místo. Mistrovské tituly se poté vyhlašovaly jako součet právě Agility a Jumping parkuru. V kategorii M si tedy titul mistra ČSP pro rok 2022 odvezly právem Vanilka (Hula Hop Asi Czech Original) s Veronikou Dědičovou, titul vicemistra náležel Arvice (Nella Belavia) a Pavle Kadeřábkové. Ve spojené kategorii ML + L si titul mistra ČSP vyběhal Max (Estragon Bonasa Sorbus) a Jana Grünová za lepší umístění v Agility parkuru. Titul vicemistra si odvezl zaslouženě Argo (Ábel z Nadějkovských drah) a Aneta Kroupová. Titul druhého vicemistra si odvezla Blú (Blue Sem tam Kladně) a Pavla Kadeřábková. Čtvrté místo si zasloužila nakonec svým výkonem v Jumping parkuru ještě Angie (Baya Sem tam Kladně) a Bára Nováková. Ostatní účastníci mistrovství bohužel nedokončily ani jeden parkur mistrovského závodu. Nicméně závěrem bych chtěla opravdu moc všem poděkovat za účast a že vydrželi čekat až do konce do pozdních hodin na vyhlašování. Cena útěchy v podobě již zmiňovaného agility vodítka tedy náležela Áje s Evou Šmerdovou a Renče s Týnou Lérovou v kategorii M. A v kategorii ML Holly se Štěpkou Mikovou, Cedulce s Kájou Kremlovou a Emě se mnou.

Bohužel agility nejsou úplně triviální sport a stačí jedna malá chyba na parkuru, kdy si pes nebo psovod splete směr, neporozumí si, psovod špatně označí nebo pejsek špatně vypracuje překážku nebo psovod nestihne dostatečně rychle doběhnout svého psa (jo oni ti strakáčí pometla umí být dost rychlí) a tým je bohužel ihned diskvalifikován. Také bych chtěla moc poděkovat Spolku českého strakatého psa za podporu a ceny do tohoto závodu. Nakonec se volba areálu s možností haly ukázala jako správná volba a závod mohl být dokončen v hale. Proto i další Mistrovství ČSP v agility bych ráda opět uspořádala v krásném prostředí Kynologického areálu Ratenice, nicméně tentokrát spíš již na přelomu jara a léta 2023.

Kompletní výsledky všech strakatých v tabulce níže i s odkazem na souhrnné výsledky celého závodu. 

Strakatý deník
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky