Ohlédnutí za akcí - Mistrovství ČR českých strakatých psů v canicrossu & scooter 2023

12.02.2024

Čtvrtý ročník mistrovství ČSP v canicrossu & scooter se uskutečnil tradičně ve státní svátek 28. a nově také 29. října. Závod se konal již ve známém areálu Vigvam resortu v Němčicích u Kolína při závodě Joringový trhák – Speciální závod vybraných plemen. Letošní závod byl pouze pro vybraná plemena a celkem jsme tu měli možnost vidět sportovat 13 plemen, která zde měla vlastní šampionáty a mistrovství. Jmenovitě závodila tedy plemena: australská kelpie, australský ovčák, beagle, belgický ovčák, bílý švýcarský ovčák, border kolie, český horský pes, český strakatý pes, dalmatin, chodský pes, ohaři FCI skupina VII., rhodéský ridgeback a stafordšírský bulteriér. Další novinkou letošního roku bylo, že závod byl rozdělený do dvou dnů, a to tak, že v sobotu se pouze běhalo, a v neděli pak byly jen kolové disciplíny. Toto rozdělení umožnilo více týmům se zúčastnit obou disciplín, navýšila se tak kapacita závodu a pořadatelům to dopřálo více prostoru a klidu na průběh závodu. Závodníci měli opět k dispozici skvělé zázemí restaurace a penzionu Vigvam a velké parkoviště na louce za areálem jen pár desítek metrů od startu závodu. Celá závodní trať poté vedla přilehlým lesem a byla mírně zvlněná a klikatá po lesních cestách s několika novými úseky v délce 3 km.

Já jsem se na místo dění vypravila již v pátek odpoledne s tím, že dvě noci přespím v mém autě s úpravou na spaní. No a Fany mě v tom nenechala a dojela také už v pátek v podvečer a pro změnu si postavila vedle mého auta stan. Okolo mého auta i stanu jsme ještě postavily musherský oplůtek, tzn. stake out, ať mají pejsci výběh a můžeme je bezpečně vypustit hned ze stanu a auta. Na chvíli jsem ještě zaskočila za pořadatelským týmem pomoci s přípravou prezenčních tašek a šlo se spát. Na ráno jsme si nastavily s Fany budíka na 7 hodin a vyrazily jsme na ranní venčení pejsků a obhlídku tratě. Z prohlídky jsme se vrátily akorát na začátek prezence k závodu. A pomalu se tak začínali sjíždět další závodníci. Jolana opět zapůjčila a dovezla stany, takže jsme postavili malé vlastní zázemí s dobrotami a drobným občerstvením pro strakáče. V 10 hodin se začínalo startovat. Většina strakatých závodníků startovala hned za sebou první muži, poté ženy. Celkem tedy vyběhlo 7 odvážných mužů, 10 žen, jeden junior dorost (15-18 let) a jedna starší žákyně (11–14 let) (junioři jsou dle pravidel mushingu rozděleni do několika kategorií dle věku psovoda). Všichni strakatí doběhli zdárně do cíle a některým se velice pěkně dařilo i napříč všemi plemeny. Juniorský dorost Ondra Kroupa si a Argem doběhl pro celkové třetí místo. Kuba Šmerda si s Ájou taktéž doběhli pro celkové třetí místo mezi muži se psy do 15 kg. Mezi ženami se psy do 15 kg se nejlépe umístila Fany Lachmanová s Rozárkou na celkovém 5. místě.

Po poledni poté následovalo vyhlašování. Hlavním sponzorem závodu se stal D-BARF, který ve spolupráci s Ivetou Chrenkovou věnoval všem závodníkům skvělé kompletky, vývary a mrazem sušené pamlsky. Nejrychlejší závodníci si také odnesli granule Marp a konzervy věnované společností Pučálka s.r.o. Spolek Českého strakatého psa z.s. věnoval pro všechny pamlsky, vzorečky Platinum a další drobné věcné ceny. Dále se nejlepší závodníci mohli těšit na vodítka a obojky od firmy MushGo a shakery od Aminstar darované Emou 😊 Závodníci na koloběžce se potom mohli těšit ještě na pamlsky a mlsky věnované M. Jelínkem. Dřevěné plakety zhotovil Jan Stryal a Merimezavody.cz   .

A jak to tedy dopadlo s mistrovskými tituly mezi strakáčci?

Titul mistryně CC si právem odvezla Františka Lachmanová s Rozárkou (Chiméra Bonasa Sorbus), titul vicemistryně já s Emou (Centa Nella Belavia) a titul druhé vicemistryně skvělá Anetka Kyllarová Arrowem (Strakatý voříšek). Mezi muži neměl konkurenci a pro titul mistra CC si doběhl Kuba Šmerda s Ájou (Arnika Strakatá packa) a titul vicemistra vybojoval se zapůjčeným Áji synem Milem (Arthemis ze Straké louky). Pro titul druhého vicemistra si doběhl nejstarší strakatý účastník dne, a to Čaky (Canabis Bonasa Sorbus) s Patrikem Nedomou. Junioři závodili letos dva, nicméně každý v jiné věkové kategorii, takže titul juniorského mistra získal Ondřej Kroupa s Argem (Ábel z Nadějkovských drah) a titul mistryně starších žáků získala Zoja Němcová s Lišaji (Justýna ze Zlatého Lankastru). Nicméně všichni běžci si zaslouží vyzdvihnout za jejich výkony, ať už běželi z důvodů, že to slíbili psovi, že chtěli oslavit výročí, že si chtěli užít hezký den se svým psem na akci nebo chtěli jenom prostě podpořit strakatou komunitu a setkat se s přáteli.

Odpoledne poté navazoval již otevřený canicrossový závod na zkrácené trati 2 km vhodný především pro psí i lidské začátečníky, mladé psy nebo psí seniory. Za strakáče se zúčastnila Františka Lachmanová se synem její Rozárky Ashem (z Tajemného lesa), kdy si v kategorii psů nad 15 kg doběhli společně pro 12. příčku.

V neděli navazovalo na sobotní canicrossové mistrovství potom mistrovství koloběžkové. Kategorie Scooter se za strakáče zúčastnilo 6 závodníků, 3 muži a 3 ženy, tudíž byly vyhlašovány dva tituly mistra a mistryně na koloběžce. Přeci jenom jízda na koloběžce už je silovější disciplína a muži obvykle dokáží psovi pomoci více. Závodilo se opět na 3 km trati stejné jako byla v sobotu pro canicross. Za strakáče jako první vyrazili na trať muži, za nimi ihned ženy. I zde se strakatým dařilo a napříč plemeny si Fany Lachmanová s Rozárkou dojela pro úžasné druhé místo na koloběžce se psy do 15 kg a já s Emou pro nepopulární bramboru. Titul mistryně na koloběžce si tedy právem vyjela Rozárka (Chiméra Bonasa Sorbus) s Fany, titul vicemistra já s Emou (Centa Nella Belavia) a titul druhé vicemistryně na koloběžce Ebba (Nella Belavia) s Ditou Hruškovou. Mezi muži si titul mistra vyjel Čaky (Canabis Bonasa Sorbus) s Patrikem Nedomou, titul vicemistra Vincek (Enzo z Kraje Thurn Taxisů) a titul druhého vicemistra si vyjel v 11ti a půl letech nejstarší strakáč Fanouš (Artes Bohemia Beltain) s Martinem Jelínkem.

Opět odpoledne navazoval otevřený závod na zkrácené trati, kde za strakáče opět startovala Fany se svým mladým psem Ashem a v kategorii koloběžka ženy si s Ashikem dojeli pro krásné šesté místo.

Na závěr bych chtěla moc poděkovat Spolku českého strakatého psa za podporu sportování s ČSP a krásné ceny opravdu pro všechny závodníky. Protože ocenění si zaslouží všichni, kdo se odváží postavit na start a užít si tak fajn den se svým i dalšími strakatými parťáky.

A nakonec ještě připojím pozvánku na již pátý ročník Mistrovství ČSP v canicrossu & scooter 2024. A jelikož se mě několik závodníků ptalo i na možnost kategorie bike, po domluvě se Spolkem bych ráda tuto možnost také otevřela. Nicméně ráda bych apelovala na všechny, aby dobře promysleli své zkušenosti a limity, jelikož bikejöring je již královská disciplína, kdy by pes měl být již velice dobře ovladatelný, spolehlivý a velice dobře připravený, jelikož se závod jezdí ve vysoké rychlosti. Nerada bych, aby se někdo na trati zranil. Z toho důvodu zatím tato kategorie nebyla nikdy otevřena, jelikož koloběžka mi přijde pro začínající závodníky i psy mnohem bezpečnější. Ale určitě mile ráda přivítám staré dobré tváře, ale i nováčky a canicross si může vyzkoušet téměř každý. Jen se nebát, nazout kecky, postroj a sedák zapůjčíme na místě, a pojďte se připojit k naší super běhací partě to třeba ,,jen" zkusit. Protože Vám zaručuji, že kdo jednou vyzkouší běh se psem, bude chtít ty endorfiny po doběhu zažívat znovu a znovu. Na viděnou tedy opět v tradiční datum 26. a 27. 10. 2024, opět v krásném areálu Vigvam resort v Němčicích u Kolína.

Výsledky všech strakatým v tabulce níže i s odkazy na souhrnné výsledky celého závodu.