Ohlédnutí za akcí - Mistrovství ČR českých strakatých psů v canicrossu & scooterjøringu 2022

24.05.2023

Třetí ročník mistrovství ČSP v canicrossu & scooterjøringu se uskutečnilo v tradiční datum na státní svátek 28. října. Tento rok se ale konalo v nové lokalitě, a to v areálu Vigvam resort v Němčicích u Kolína při závodě JØRINGOVÝ TRHÁK - třetí epizoda.

Závodníci tak měli k dispozici skvělé zázemí restaurace Vigvam s penzionem a velké parkoviště na louce za areálem jen pár desítek metrů od startu závodu. Celá závodní trať poté vedla přilehlým lesem a byla mírně zvlněná a klikatá po lesních cestách.

Nicméně pro mě jako organizátora začínal ,,závod" již den předem. S dalšími pomocníky jsme se sešli na místě již v pátek odpoledne a vyrazili jsme do lesa vyznačit značkami na křižovatkách závodní trať a uklidit nebezpečné úseky, tzn. odhrabat listí z cesty a zviditelnit tak nebezpečné kořeny. Jelikož finální trať nakonec vyšla lehce delší a na sobotu hlásili na říjen velice pěkné, slunečné, a hlavně teplé počasí, rozhodli jsme se nakonec trať lehce zkrátit a jeden úsek tedy vynechat. Již bylo pozdní odpoledne, začínalo se smrákat. Nevadí, vrátili jsme se do areálu, část pomocníků odjela domů, část se šla ubytovat a zbytek jsme se vybavili čelovkami na druhé kolo značení. Nicméně ještě před odchodem nás zastavili myslivci, že bychom neměli již chodit do lesa, že budou mít v noci čekanou. Skvělé, hlavně, že jsme měli závod nahlášený a měli povolení od všech možných institucí počínaje obcí a areálem Vigvam, přes LESY ČR a konče kontaktem všech majitelů dotčených pozemků, revírníka, hajného a správce lesa. Po ujištění, že se myslivci chystají na čekanou na posed a jen v noci, a ne na naháňku do celého lesa a zítra od rána bude již les pro závodníky bezpečný, jsme se vybavili ještě reflexními vestami a vyrazili jsme rychle přeznačit jeden kousek trati. Uf, první a snad poslední komplikace úspěšně vyřešena. Trať vyznačena, ráno můžeme vpustit beze strachu závodníky na prohlídku trati před závodem. A nás organizátory ještě čekala druhá noční směna, tzn. doladit startovky a zapracovat všechny poslední změny a žádosti závodníků o přesuny, aktualizovat a vytisknout mapy trati, připravit startovní tašky a dárečky pro závodníky, doladit rozdělení úkolů pro pomocníky a jejich rozmístění na trati. Cca hodinu po půlnoci finišujeme přípravy a nastavujeme budíka na brzké ranní vstávání.

V 6 ráno dorazili na místo další pomocníci. Jednu partu čekalo ještě doladění tratě, umístit do křižovatek a zatáček ochranné sítě, postavit start a cíl, nainstalovat měřící a ozvučovací techniku. Druhou partu čekala příprava zázemí závodu, takže postavit stany a stoly na prezenci, nanosit všechny dárky a ceny, přichystat parkovací plochu, označit záchody, umístit koše apod. Závodníci si prochází závodní trať a vymýšlejí strategii, jak nejlépe projet zatáčky a k nám se dostává do zázemí zpráva, že do lesa načínají najíždět lesní dělníci i s technikou a chtějí kácet v místě, kde nám vede po turisticky značené cestě trať. Následuje tedy opět asi 10 telefonátů s majiteli lesa, revírníkem a hajným. I přes všechna povolení bohužel někdo přehlédl datum akce ve sváteční den. Nicméně se nám daří se s lesními dělníky domluvit, že na inkriminovaný úsek cesty pošleme další dva pomocníky a vždy na chvíli v době startů přeruší své práce, aby závodníci mohli daný úsek bezpečně projet a proběhnout. Tím získáváme do závodu i super publikum a fandící kulisu, pánové byli opravdu skvělí, velice ochotní a nadšení z výkonů závodníků. Uf, druhá komplikace vyřešena. V 8 hodin tedy spouštíme prezenci pro kolové disciplíny. Je třeba zkontrolovat čipy všem závodním psům a instruovat všechny začátečníky, jak se chovat a počínat si na trati, zvláště v případě předjíždění. Část pomocníků odchází na svoje stanoviště dozorovat na trať, já si běžím připravit stroj, výstroj a rozcvičit psa, jelikož letos kvůli mému jarnímu úrazu startuji s Emou netradičně na koloběžce. Pro strakáče je otevřená opět i kategorie koloběžka a díky počtu osmi přihlášených závodníků budeme dokonce vyhlašovat muže a ženy zvlášť, jelikož lehce techničtější trať nahrává do karet spíše silnějším závodníkům z řad mužů. V 9:30 vyjíždějí na trať první závodníci na kole, posléze i na koloběžce. A všichni strakáči předvádějí skvělé výkony a dotáhnou všechny své páníčky vesele i se stroji do cíle.

V cíli odkládám koloběžku, rychle se postarám o svoji závodní parťačku a běžím pomáhat na druhou prezenci běžců, kde máme v kategorii canicross přihlášeno 8 žen a 10 můžu se strakáči a ještě další tři juniory. Kolem poledne vyhlašujeme kolové disciplíny. Titul mistr ČSP scooterjøring ženy si odváží Fany Lachmanová a zasloužilá matka Rozárka (Chiméra Bonasa Sorbus), titul mistr ČSP scooterjøring muži náleží Janu Kalinovi a opět fence Cyře (z Údolí Blanice). Po vyhlášení a odjezdu závodníků na kolových strojích odpolední program náleží již jen běžcům. Ještě na poslední chvíli po telefonu řešíme úpravu startovky, aby i opozdilci mohli v klidu startovat. Poté, co předám všechny startovní tašky a zapůjčené vybavení a popřeji všem strakatým dobrý běh, mám pár minut volna, abych také poobědvala. Po doběhu dospělých navazují ještě juniorské běžecké kategorie, kde máme zastoupené i tři strakaté.

Po doběhu všech závodníků následuje vyhlášení. Rozsypané výsledky, které se nedaly filtrovat podle plemen, jelikož bylo tolik přesunů startů, že se nám již nepodařilo systém přemluvit k rychlému vyhodnocení výsledkům, už byla vlastně jen třešnička na dortu za všemi pořadatelskými komplikacemi od včerejšího večera. Nevadí, výsledky se překopírují do jiného PC a srovnají se a vyfiltrují v jiném programu, na to už jsme připraveni, jen nám to bohužel trvalo o několik minut déle. Závodníci snad odpustili malé čekání a zatím mohli své psí parťáky občerstvit v pojízdné Fitmin Restauraci.

Celkem se běžeckého závodu zúčastnilo 12 plemen + Border kolie měli speciál jenom na kole a koloběžce (běžecké mistrovství se z rozhodnutí klubu běželo v rámci jiného závodu v jiný termín). Za strakáče si titul mistra republiky v canicrossu mužů odvezl již potřetí Kuba Šmerda s Ájou (Arnika Strakatá packa) a mistryní v canicrossu žen se stala Hanka Jelínková a Bagy (Bagheera Dobrovodská hvězda). Novinkou letošního roku byl i závod pro strakaté juniory, a tak si titul v kategorii juniorů dorost (15-18 let) odváží Ondřej Kroupa a Argo (Ábel z Nadějkovských drah) a v kategorii starší žáci (11–14 let) si titul mistryně odváží Zoja Němcová a Lišaji (Justýna ze Zlatého Lankastru).

Moc děkuji Spolku českého strakatého psa za podporu sportování s ČSP a krásné ceny opravdu pro všechny závodníky. Protože ocenění si zaslouží všichni, kdo se odváží postavit na start a užít si tak fajn den se svým a dalšími strakatými parťáky. A strakáči se svými výkony vůbec ve výsledcích neztratili ani v porovnání s mnohem většími a silnějšími plemeny. Ondra Kroupa si s Argem doběhli pro první místo mezi dorostem a Kuba Šmerda s Ájou tradičně pro první místo mezi psy do 15 kg hned v závěsu s Davidem Veltrubským a Battem (Sem Tam Kladně) na druhém místě. Zvláštní ocenění si zaslouží také i Honza Kalina a Patrik Nedoma, protože pánové si dali závod hned dvakrát, a to nejprve na koloběžce a poté ještě podruhé hezky běžecky. Dvakrát si závodní trať odběhl i Kuba Šmerda, a to nejprve s parťačkou Ájou a podruhé se svým odchovancem Milem (Arthemis ze Straké louky), se kterým si doběhli pro titul vicemistra canicrossu.

PS: povšimněte si prosím silné převahy fen s mistrovskými tituly 😊

Výsledky všech strakatým v tabulce níže i s odkazy na souhrnné výsledky celého závodu.

Strakatý deník
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky